23 Haziran 2008 Pazartesi

Azumanga Daioh


Herkesin kendince bi anime zevki vardır. Nedir mesela; erkekler için "shounen" dediğimiz patırtı gürültüsü, kavgası, robotu, KONNOYAROOOOOOOOOO !!! şeklinde kükreyip birbirine saldıran devasa boyutlardaki kahramanı bol olan ( Dragon ball,Bleach, Basilisk gibi ) anime ve mangalar vardır ya da geneli 18 yaş altı olan bayanları hedef almış, romantik komedi tarzında koca gözlü/kafalı ultra sevimli karakterler ihtiva eden “Shoujo” dediğimiz türe (fruits basket, nana, Sailor Moon serisi vs ) ait eserler… Bunun daha ninjası, samurayı chibi si falan da var. Liste uzar gider kısaca…

Ben mesela asla başta bahsettiğim gözünün önünde ailesi katledilen, sonra yıllarca hırs yapıp çalışıp geri dönen kahramanın intikamı odaklı animeleri, ya da toplarının içindeki yaratıkları –yaratıklar sevimli olsun yahut olmasın fark etmez- orda burda dövüştüren tipleri içeren animeleri hiç sevmem. Ya da –öyle sanıyodum ki – aşırı saftirik romantik komedi tarzındaki klişe dolu animeleri... ki genelde okulda denizci üniformalı kızların hikayelerini anlatır bunlar da… Hal böyleyken, en sevdiğim animenin, neredeyse her bölümünde sağlam düvüş sahneleri içeren, iki ana kahramanın en güçlü ninja olmak için hırsla dolup taştığı bi anime olan NARUTO olması, bleach i de kendimi tutamadan yan gözle ara ara dikizliyo olmam, ve işte son olarak da “ ne bayık, kim oturup izliyo bunları ” dediğim “ liseli x adet kızın eğlenceli maceraları” şeklinde özetlenebilecek bir anime olan AZUMANGA DAIOH u taparcasına sevmiş olmam da bana kaderin bi çeşit oyunu olsa gerek =)

Bu uzun girişten sonra öncelikle okuyuculara bir daha böyle uzun cümleler kurmayacağımın müjdesini verip bir an önce bu eğlenceli animenin tanıtımına geçiyorum.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, anime temelde 6 liseli kızın ve dahil oldukları sınıfların danışman hocaları olan biri çatlak biri normal iki öğretmenin etrafında dönüyor. Her okul içeren animede olduğu gibi yine yıllık kültür festivalleri (culture festival), atletizm müsabakaları, üniversite giriş sınavı telaşları vs konu ediliyor fakat animenin japon kültür ve coğrafyasını tanıtmada ekstra bi gayreti olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Ama öyle kör parmağım gözüne, zorlama bir şekilde değil, ufak ufak işliyorlar beyninize. Mesela bilmiyorum belki yöresel ya da okula özgü bir gelenektir ama okula girişinizde ayakkabılarınızı çıkarıp bir dolaba koyuyorsunuz ve özel beyaz bir ayakkabı giyip öyle girebiliyorsunuz. Yani... girebiliyorlarmış =)Ya da yarıyıl tatilinin bitmesine 10 gün kala öğrencileri yavaştan tatil modundan çıkmaları için uyarmayı amaçlayan "toko-bi" (=hazırlık günü) dedikleri bir günlerinin olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Ve hatta kendinizi animenin bir bölümünde gösterdikleri Okinawa yı google ın görsellerinde fellik fellik arıyorken bulabilirsiniz... Noluyor bana diye korkmayın, emin olun yalnız değilsinizdir =))

Azumanga Daioh ne demek derseniz, çok derin bir anlam beklemeyin derim. Zira Azumanga wiki nin değişiyle bizdeki bileşik kelimeye takabül edecek olan "portmanteau” bir kelime, yani 2 yada daha fazla kelimeyi bir araya getirerek yeni bir kelime türetiyorsunuz. İşte Azumanga da bu şekilde yazarının adı olan “Azuma” ve bildiğiniz “manga” kelimelerinden türemiş. Ekbilgi olarak yazarın diğer çalışmalarını da bu AZUMANGA ibaresiyle adlandırdığını söyleyebiliriz. Daioh kısmına gelir isek, kendisi 99-02 yılları arasında animenin mangasının yayınlandığı "Dengeki Daioh" mecmuasının adı olmakta.Animenin konusuna gelirsek, cidden ilginç ama hiçbir konu yok ortada, ve güzel yapan faktörlerden biri de buydu sanırım. Hani acaba nolucak diye ya sabır çekip 25 filler benzeri bölüm izlediğiniz, ve herşeyin 26.bölümün son 5-10 dakikasında çözüldüğü animelerden değil. Bir bölümde okulda atletizm yarışları vardır, her karakter ayrı bi koparır sizi, ertesi bölüm okullar tatil olur chiyo-chan ın yazlığına giderler, yine birbirinden absürd olaylar olur, başka bir bölüm okul gezisi, başka bir bölüm okulda not isteme- sınav telaşları, inatlaşmalar vs olur ve 26. bölüme yaklaşırken içinizde sona yaklaşmanın hüznü çöker. Abartmıyorum, başlarda biraz garipsedim ama tüm animeyi oturup bir daha baştan izlemeyi düşünüyorum ciddi ciddi. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan karakterlerin kısa kısa tanıtımlarına geçeyim.

Chiyo-chan :

10 yaşında aşırı sevimli bir velettir, chibi ekolünün tüm kıstaslarını layıkıyla karşılamaktadır. Aşırı zeki olduğu için ortaokulu okumadan direkt liseye geçmiş kendinden 5 yaş büyük abla abileriyle okumaya başlamıştır. Her okul temalı animenin demirbaşı “transfer student” ın bu animedeki karşılığıdır. Zeki olduğu yetmiyormuş gibi zengindir bir de. Sevimliliği insana saç baş yoldurucak derecededir =)Tomo-chan :

=)) En sevdiğim karakter kendisi. Aşırı enerjik, birkaç tahtası kesinlikle eksik uçuk bir kızdır. Düzgün yolunda giden herşeye alerjisi var gibidir, düzen, huzur düşmanıdır diyebiliriz. Üstelik pişkinliği öyle böyle değildir, suratınızın ortasına beyzbol topu geçirip hadi hadi bişeyin yok diyecek tiplerdendir. Hafif erkeksidir sanki… Birazdan bahsedeceğim Osaka-chan la beraber en eğlenceli absürd tiplerden biridir.Osaka-chan :


Chiyo-chan dan sonraki transfer öğrencidir, asıl adı Ayumu olmasına rağmen Tomo-chan Osaka dan geldiği için ona ilk andan beri “Osaka” demeye başlamış ve adı böyle kalmıştır. O ekrana geldiğinde zaman durdu sanarsınız, aşırı yavaş, saf, hayalci ve uçuk fikirli bir tiptir. Animenin tahtası eksiklerindendir. onu en güzel tanımlayacak şu resimler olacaktır sanırım :Sakaki-san :

Uzun boylu, büyük göğüslü, siyah upuzun saçlı bu hanım kızımız ayrıksı fiziği ve sessiz, utangaç kişiliği dolayısıyla insanların yaklaşmaya cesaret edemedikleri, dışardan soğuk görünüp içinde sevgi dolu bir çocuk saklayan karakter rolünü üstlenmektedir. Veteriner, botanist, ya da oyuncak hayvan dükkanı sahibi olmak istemektedir. Küçük ve sevimli herşeyi çok sevmektedir, özellikle kedileri fakat resimde de görüleceği üzre bu karşılıksız bir aşktır. Hırslı bir tip değildir fakat derslerinde de sportif aktivitelerde de oldukça başarılıdır.


Yomi-chan :Tomo-chan la çocukluk arkadaşıdır. Anime boyunca sürekli didişirler. Tomo-chan neyse Yomi onun tam zıddıdır. Sorumluluk sahibi, akıllı uslu bir kızdır. Kilo takıntısı vardır.
Kagura :


Önceleri Sakaki-san la atletizm müsabakalarında rakip olsalar da 2. sene aynı sınıfa geçmesiyle dost olmaya başlamışlardır. Tomo-chan gibi gürültücü bir tiptir fakat biraz daha ayakları yere basmaktadır. Okulun yüzme klübündedir ve yoğun bir antreman uygulamaktadır.

Yukari- sensei :
Ona tomo nun büyümüş hali diyebiliriz. İngilizce öğretmenidir ve sınıfın danışman hocasıdır. Cimri,kıskanç, ben merkezci ve aksi diyebiliriz onun için ama çok tatlı bir karakterdir. Aynı okulda öğretmenlik yaptıkları liseden arkadaşı Kurosawa-sensei ile rekabet içindedir, hep ondan daha iyi bir öğretmen olduğunu kanıtlamaya çalışmaktadır.

Kurosawa-sensei:
Beden eğitimi hocasıdır ve her türlü aktivitede yukari onunla kendini yarıştırmaktadır. Sakin, aklı başında bir tip gibi dursa da, içince içindeki canavar uyanmaktadır =) Öğrencileri tarafından çok sevilir.

Her karakteri alıp üzerine ayrı bir anime yapabileceğiniz zenginlikte bir eserden bahsediyoruz burda ^_^ Ve birçok site ve forumlardaki yorumlardan anlıyorum ki benim gibi türe karşı antipati beslemekte olan birçok insan da aynı şeyleri düşünmüş, hissetmiş. İlk bölümleri garipseyip vazgeçmezseniz AZUMANGA DAIOH size katıksız, özgün, kompleksiz bir eğlence sunuyor olacak. Bölümleri vtunnel vasıtasıyla sızmakta olduğumuz youtube den izlemenizi tavsiye ederim.Ve bazı faydalı linkler:

12 yorum:

 1. Süper yazı olmuş, gözlerim yaşardı bunu hemen belirteyim.
  2 yakın kız arkadaşım herhangi birimizin evinde toplandıgında kızlar bu anime'yi izliyorlardı. Biz sıkılıyorduk tabi ''ööf pöf'' eşliğinde. Sonra ilk bölümleri izlettiler ve olan oldu...

  Benim gibi böyle aptal lise hatıralarını falan bile çok seven biri için harika bir anime. Sürekli duygulanarak izledim ve kesinlikle süper yahu.
  Soyadı Tomo olan anadolunun bagrından kopup gelen arkadaşımıza ''tomo çaan- tomo çaaan'' diye olur olmaz seslenmelerimizi, jeneriğindeki 3 kızın kollarını havaya kaldırıp ettiği muhteşem dansı falan hiç unutmayacagım. osaka'nın gözlerine de hastaydım: )

  YanıtlaSil
 2. It improves blood and oxygen flow to the muscles that are recovering from the prior hard workout.
  If you weigh yourself everyday or every other day and see that you've gained weight, your motivation may go down and you'll
  be likely to give up. These tips are followed by every pregnant woman all around the world but remember whatever you
  do, you should first check with your gynecologist so that there is no complication in your pregnancy.


  my blog - fitness tips at work
  My site - http://jointhehometeam.org

  YanıtlaSil
 3. Thanks designed for sharing such a pleasant opinion, article is nice,
  thats why i have read it entirely

  Feel free to surf to my blog post ... sosbook.katabagus.com

  YanıtlaSil
 4. you'll be able to choose out your funny image as per your want and interest. It's almost always easy to make a joke about the way a cat ends up lying down or sitting.
  Recent research found that stressfull life can
  increase the speed of progression of AIDS in HIV- positive patients.


  My blog; http://facecurve.com/index.php?do=/profile-40023/info/
  Also see my web page :: http://Www.Humanitarianlife.org/blogs/heikenze/

  YanıtlaSil
 5. Information that informs the public and makes them good citizens is the
  kind of quality information that one can be proud to
  call news, and if it ever goes completely out of style, may the Lord help us, for it will be
  the end of civilization as we know it. A person needs to have an active internet connection to be able to access
  all the headlines and information on internet.
  It's more than just doing the right things or being involved in a good opportunity.

  my website; Latest Daily News

  YanıtlaSil
 6. The fitness tips for motivation we've been discussing can be very powerful if you use them. By now it's a well established scientific fact that outdoor exercises are
  really good for your mental and emotional, as well as
  your physical health. This type of exercise
  will increase your cardiovascular endurance, improve your flexibility,
  increase your muscle strength, improve your balance and can actually reduce the risk of osteoporosis.  Here is my blog fitnesstipsonly.wordpress.com/2012/01/19/make-fitness-a-priority-in-your-life/

  YanıtlaSil
 7. I believe that each of us has the potential to create personal miracles, and
  to spread these miracles throughout the world.
  He was instrumental in MTV showing African American artists.

  These have become world famous with all the passing
  days.

  Here is my web blog latest world news

  YanıtlaSil
 8. This kind of language schools are aimed to keep your children learning about new
  languages as well as cultures. Sometimes we sing some English songs, and I encouraged the students practise their English through the way of singing.
  Besides the Funny Facts, the next app which will also give you lots of laughs is Funny
  Jokes, an app which you can download from Google Play Store.


  Feel free to surf to my web-site - extreme funny pictures animals

  YanıtlaSil
 9. Anyone who needs a new idea to stay motivated should definitely try this.
  The reason this is important is because you will have a stronger knowledge base and bag of tricks to
  keep you going on the rougher days. Nothing is more motivating than
  seeing physical proof of results.

  My site: exercise and fitness tips aerobic exercise

  YanıtlaSil
 10. So just like others, if a person has interest in the fresh news updates, he can surely give a preference to online medium for getting familiarity with these topics.
  A person needs to have an active internet connection to be
  able to access all the headlines and information on internet.
  Due to the recent horrifying terror attacks and other such couple
  of events people want to be aware and alerted of the whereabouts
  of the nation.

  Feel free to surf to my site :: international news

  YanıtlaSil
 11. Thousands protest in Russia at rallies across the nation. Yet while viewers will
  inevitably make comparisons between Diane Sawyer and Katie Couric, they have very styles, as Diane Sawyer
  has more of a reputation for a 'harder' journalistic
  style. The reliable reviews on business and forecast about products and services.


  My page :: Latest Daily News

  YanıtlaSil
 12. Firstly, you must exercise; without proper workout, you can
  bid goodbye to your dream of having a flat tummy. By now it's a well established scientific fact that outdoor exercises are really good for your mental and emotional, as well as your physical health. Visit a Dermatologist: If you are facing any chronic skin problem like pimples, acne and blemishes then consult a doctor at first place before going to a beautician.

  Also visit my site ... myqsk.ir

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kategoriler

Anime (103) shounen (58) Komedi (33) Manga (29) dram (28) aksiyon (26) Slice of Life (23) doğaüstü (18) Bleach (16) Haber (16) shoujo (16) düşlem (13) gizem (13) Nichijou (11) Seinen (10) macera (10) korku (9) Kyoto Animation (8) Zombie Loan (8) Light Novel (7) Müzik (7) OST (7) bilim kurgu (6) kış 2012 (5) Binchou-tan (4) Harem (4) Kyou Kara Maoh (4) Natsume Yuujinchou (4) ToraDora (4) froth-bite (4) mecha (4) Ecchi (3) Puella Magi Madoka Magica (3) Shakugan no Shana II (3) Tarihi (3) hayao miyazaki (3) mahou shoujo (3) Baka to Test (2) Danshi Koukousei no Nichijou (2) Fangirling (2) Ika Musume (2) Kurenai (2) Kurogane no Linebarrel (2) Maria+Holic (2) OVA (2) Shugo Chara (2) Skip Beat (2) Takvim (2) Tegami Bachi (2) Toshokan Sensou (2) bishounen (2) ef - a tale of memories (2) isao takahata (2) psikolojik (2) rinne no lagrange (2) studio ghibli (2) AAA (1) Adarushan no Hanayome (1) Akagami no Shirayuki Hime (1) Akikan (1) Akuma to Dolce (1) Allison to Lillia (1) Anket (1) Ashita no Yoichi (1) Azumanga Daioh (1) Baby Princess (1) Birdy the Mighty (1) Bokura Wa Itsumo (1) Chi's Sweet Home (1) Double Arts (1) Eensy Weensy Monster (1) Freedom (1) Fullmetal Alchemist (1) Genji Monogatari Sennenki (1) Genshiken (1) Gosick (1) Hakushaku to Yousei (1) Hana to Akuma (1) Hetalia Axis Powers (1) Hidamari Sketch (1) Honey Hunt (1) Hoshi wa Utau (1) Inuyasha (1) Itazura na Kiss (1) Junk Town (1) Kamisama Dolls (1) Kemono no Souja Erin (1) Kigeki (1) Kiniro no Corda (1) Koibana Koiseyo Hanabi (1) Konnichiwa Anne (1) Koukaku no Regios (1) Kurokami (1) Kuroshitsuji (1) Kyou Koi wo Hajimemasu (1) Kyousogiga (1) Last Exile (1) Lovely Complex (1) Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto - Natsu no Sora (1) Maria-sama ga Miteru (1) Muv-Luv (1) Nodame Cantabile (1) Number (1) Nurarihyon no Mago (1) OAV (1) ONA (1) Otoyomegatari (1) Planetes (1) Psyren (1) RideBack (1) Romantik (1) Sangatsu no Lion (1) Sekai Meisaku Gekijou (1) Sekirei (1) Shout (1) Shuhei Kita (1) Sket Dance (1) Soul Eater (1) Sousei no Aquarion (1) Special A (1) Stranger - Mukou Hadan (1) Viper's Creed (1) Wallpaper (1) White Album (1) Z-Mazinger (1) Zettai Heiwa Daisakusen (1) a channel (1) ame to shoujo to watashi no tegami (1) anemone (1) aniplex (1) another (1) arete hime (1) askeri (1) detective conan (1) figür (1) flcl (1) fruits basket (1) fumiko no kokuhaku (1) fushigi yuugi (1) gainax (1) ghibli müzesi (1) goro miyazaki (1) hiiro no kakera (1) iblard jikan (1) inoue naohisa (1) inu x boku SS (1) japonya (1) josei (1) kill me baby (1) koisento (1) lucky star (1) mashiro no oto (1) mimi wo sumaseba (1) monster (1) neon genesis evangelion (1) out of sight (1) oyun (1) recorder to randoseru (1) sayonara zetsubou sensei (1) seiyuu (1) shaft (1) shitsuren chocolatier (1) sinema (1) smut (1) sora no woto (1) the pillows (1) tokyo (1) tokyo marble chocolate (1) un-go (1) vinland saga (1) watashi ni xx shinasai (1) yamanade (1) yuki kajiura (1) zero no tsukaima (1)